Uczniowie III LO Finalistami Olimpiady Biologicznej, czyli…

… o wspinaczce na szczyt Góry Nieprawdopodobieństwa.💪

21-24 kwietnia 2023r. – ta data na zawsze pozostanie w pamięci Pauliny Czemplik i Dawida Sztukowskiego oraz mojej [Jacka Pawłowskiego]. Dlaczego? W tych dniach, w murach Uniwersytetu Warszawskiego, odbyły się zawody centralne 52. Olimpiady Biologicznej. Kwalifikacje do finału uzyskało 86 uczniów z całego kraju, którzy najlepiej napisali test w etapie okręgowym.
Olimpiada Biologiczna cieszy się dużą popularnością i prestiżem. Z jakiego powodu? Przede wszystkim, dlatego że zdobycie tytułu Finalisty lub Laureata zwalnia ucznia ze zdawania egzaminu maturalnego. Jednocześnie uczeń otrzymuje 100% z biologii na świadectwie maturalnym.
A skąd ta wspinaczka na Szczyt Góry Nieprawdopodobieństwa? Słowa zaczerpnąłem z książki o wędrówce, na którą zaprasza Richard Dawkins. Wędrówka prowadzi ku najwspanialszym osiągnięciom ewolucji. Uważam, że podobną wspinaczką jest pisanie egzaminu maturalnego z biologii, a następnie otrzymanie z niego 100%, co jest raczej mało możliwe. Dlatego ta ogromna radość i podziw dla Pauliny (tegorocznej absolwentki) i Dawida (ucznia klasy 3b), którzy dosłownie „wywalczyli” jakże zaszczytny tytuł – Finalista Olimpiady Biologicznej, a w ten sposób wymarzone 100% z matury z biologii i to w zakresie rozszerzonym!
Finał Olimpiady Biologicznej to niezwykły wysiłek psychiczny i fizyczny. Zawody trwają cztery dni. Uczniowie najpierw wykonywali doświadczenia i obserwacje w ramach pracowni: biochemicznej, botanicznej, zoologicznej i bioinformatycznej. Następnego dnia rozwiązywali test oraz bronili wcześniej przygotowanej pracy badawczej.
To niezwykłe przeżycie i doświadczenie dla mnie jako nauczyciela – cztery dni spędzać z NAJLEPSZYMI uczniami z CAŁEJ POLSKI, uczestniczyć w wykładach, rozmawiać na tematy biologiczne przy posiłkach i spacerach. Tym bardziej, że w tym elitarnym gronie są także moi uczniowie! Niewątpliwie uczestnictwo w kolejnym finale olimpiady (rok temu taki sam tytuł zdobył Miłosz Woźniak – obecny student I roku Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie) dało mi bagaż wskazówek i rad, jak pomagać kolejnym olimpijczykom.
Niewątpliwie Szczyt Góry Nieprawdopodobieństwa – magiczne 100% z egzaminu maturalnego z biologii – jest możliwy do zdobycia. Trzeba „TYLKO” uzyskać tytuł: „FINALISTA OLIMPIADY BIOLOGICZNEJ”.
Paulino i Dawidzie ogromne gratulacje dla Was i słowa uznania!

Jacek Pawłowski – nauczyciel biologii w III LO