Wycieczka do planetarium

Dnia 10 marca 2022 r. uczniowie klas pierwszych z rozszerzoną geografią wyruszyli na wycieczkę przedmiotową do planetarium w Potarzycy koło Jarocina.

Planetarium w Potarzycy jest jednym z kilkunastu istniejących w Polsce, ale jedynym zbudowanym przy szkole. Obiekt został wpisany w rejestr placówek astronomicznych przez Komisję Współpracy Planetariów Polskich, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii i Międzynarodową Unię Astronomiczną.

Aparaturę projekcyjną oraz kopułę planetarium zaprojektował i wykonał Andrzej Owczarek – nauczyciel z miejscowej szkoły. Kopułę projekcyjną o średnicy 5 m wykonano z tworzywa sztucznego. Obraz rozgwieżdżonego nieba można obserwować dzięki projektorowi w kształcie kuli, którego 24 układy projekcyjne wyświetlają ok. 6 tys. gwiazd czyli tyle, ile można zobaczyć na niebie nieuzbrojonym okiem. Konstrukcja ta pozwala na obserwację nieba w różnych porach doby i roku, a także różnych zjawisk astronomicznych: spadające meteory, zorzę polarną, zaćmienie Słońca czy Księżyca.

W wycieczce uczestniczyły klasy: 1A i 1E wraz z wychowawcami i nauczycielami geografii. Opiekę nad uczniami sprawowali pani Donata Kasprzak, pani Izabela Lis, pan Sergiusz Nawrot oraz pan Przemysław Zimniak.