„Żywa” nauka języka niemieckiego

Podobno uczniowie coraz mniej chętnie uczą się języka niemieckiego, ale wycieczki przedmiotowe z języka niemieckiego organizowane w naszej szkole zdają się temu przeczyć, ponieważ miejsca na każdą z nich znikają w mgnieniu oka tuż po ich ogłoszeniu.

Wzorem lat minionych nauczyciel języka niemieckiego pan Marcin Olejnik zorganizował dla uczniów dwudniową wycieczkę, dającą możliwość poszerzenia wiedzy o sąsiednim kraju, jego historii, kulturze, życiu społeczno-gospodarczym, a nawet polityce, przy jednoczesnym wykorzystaniu i rozwijaniu umiejętności w zakresie języków obcych, w tym głównie języka niemieckiego. Tym razem wspólny wybór uczniów i nauczyciela padł na stolicę Niemiec – Berlin.

Pierwszego dnia po spacerze z przewodnikiem pokazującym najpopularniejsze walory turystyczne centrum miasta m.in. Wyspę Muzeów, Bramę Brandenburska, Reichstag czy Checkpoint Charlie, nadeszła niespodzianka w postaci zwiedzenia wystawy historycznych i najnowszych modeli Porsche z możliwością spróbowania swych sił za kierownicą na wirtualnym torze wyścigowym. Następnie uczniowie zostali zakwaterowani w malowniczo położonym nad jeziorem Wannsee schronisku młodzieżowym, z którego po kolacji wybrali się do centrum miasta, aby zobaczyć je w wersji Berlin by night. Niewątpliwą atrakcję tego wieczoru stanowił doroczny Festival of Lights, pokazujący zmieniające się co chwilę laserowe iluminacje najważniejszych atrakcji turystycznych niemieckiej stolicy. Taka okazja zdarza się tylko raz w roku i uczniowie III LO mieli szansę doświadczyć jej na żywo!

Następny dzień wycieczki poświęcony był wizycie w zachodniej części Berlina, m.in. Dworzec Berliner ZOO, w pobliżu której uczniowie odwiedzili również ośmiopiętrową galerię handlową KaDeWe oraz mieli okazję spróbować tradycyjnych berlińskich dań i napojów oraz zakupić pamiątki z wyjazdu.

Niby tylko dwa dni, a tak wiele się wydarzyło i młodzież III LO ponownie stwierdziła, że warto uczyć się języka niemieckiego i odwiedzać kraj sąsiadów. A już w grudniu na kolejną grupę czeka wycieczka przedmiotowa do Drezna, której główną atrakcję stanowić będzie udział w tradycyjnym najstarszym w Niemczech Jarmarku Bożonarodzeniowym. Część uczniów już nie może się doczekać wyjazdu.