Buongiorno Italia, czyli… III LO podbija W艂ochy馃槂

W dniach 6-13 kwietnia 2024 roku grupa uczni贸w wraz z nauczycielami wybra艂a si臋 na wycieczk臋 do przepi臋knej Italii. Zapraszamy do przeczytania relacji z tej niezwyk艂ej eskapady.

Wyprawa do krainy pomidora i spaghetti ju偶 za nami. Odwiedzili艣my monumentalne o艣rodki historii: Weron臋, Florencj臋, Rzym, Wenecj臋 i klimatyczne pere艂ki religii chrze艣cija艅skiej: Orvieto i Asy偶. Mogli艣my poczu膰 majestatyczno艣膰聽 Alp, Apenin, g艂臋bi臋 Tybru, Adygi, Arno oraz bryz臋 Adriatyku. W Weronie do艣wiadczyli艣my wci膮偶 t臋tni膮cego 偶yciem klimatu Amfiteatru i mieli艣my okazj臋 znale藕膰 si臋 na szekspirowskim balkonie Julii. We Florencji zachwyci艂 nas jubilerski przepych Mostu Z艂otnik贸w i boskie cia艂o przystojnego Dawida autorstwa Micha艂a Anio艂a. Ogromne wra偶enie wywar艂y na nas Koloseum i Forum Romanum – symbole pot臋gi rzymskich cezar贸w. W Watykanie, stolicy papie偶y, odwiedzili艣my Bazylik臋 艢w. Piotra, a 聽w Asy偶u w Bazylice 艣w. Franciszka聽 mieli艣my okazj臋 podziwia膰 dzie艂a 艣redniowiecznych ,,influencerow” Giotta i Cimabue’go. Wenecja zauroczy艂a nas聽 tysi膮cem most贸w i kolorowymi gondolami tajemniczo sun膮cymi po kana艂ach miasta na wodzie. Podczas naszej wyprawy聽 przemieszczali艣my si臋 metrem po Rzymie, statkiem po Canale Grande i minikolejk膮 g贸rsk膮 po malowniczym Orvieto. Spr贸bowali艣my te偶 przepysznej lasagni, r贸偶norodnych rodzaj贸w pizzy i mro偶膮cych krew w 偶y艂ach gelato. Wreszcie do艣wiadczyli艣my melodyjno艣ci j臋zyka w艂oskiego i serdeczno艣ci mieszka艅c贸w s艂onecznej Italii. Ale偶 to by艂a wyprawa!!

Karolina Lis-Miszkowicz, nauczycielka j臋zyka w艂oskiego, koordynatorka wyprawy