Podzielił się niezwykłą pasją

8 kwietnia 2024 roku naszą szkołę po raz kolejny odwiedził pan Krystian Machnik, podróżnik z niezwykłą pasją, jaką jest eksplorowanie radioaktywnych miejsc. Wykład naszego gościa skupił się przede wszystkim na Czarnobylu i jego okolicach, które zajmują szczególne miejsce w jego sercu. Pan Krystian w porywczy i pasjonujący sposób opowiadał o tym miejscu i jego przygodach z nim związanych. Na wykładzie nasza młodzież dowiedziała się m.in. o skutkach wybuchu reaktora, jak zabezpieczono cały obszar, czym jest strefa zamknięta oraz co należy wykonać, aby zwiedzać takie miejsca. Poznała również tzw. Samosiołów, czyli ludzi zamieszkujących tereny strefy zamkniętej. Osoby te żyją tam bez dostępu do bieżącej wody, prądu i większości produktów spożywczych. Ich to Pan Krystian aktywnie wspiera. Pomoc humanitarną bardzo utrudniła wojna na Ukrainie, lecz mimo to nasz gość i jego ekipa starają się regularnie pomagać Samosiołom. I III LO dołożyło skromną cegiełkę przekazując pewną kwotę panu Krystianowi na rzecz wsparcia mieszkańców strefy zamkniętej.
Serdecznie dziękujemy za przekazane informacje oraz zaciekawienie nas swoją niezwykłą pasją.

Zapraszamy ponownie!