Zawód bibliotekarz

Jak zostać bibliotekarzem? Jakie kompetencje należy posiadać, by realizować się w tym zawodzie? Jakie wymagania stawia dzisiejszy świat przed osobami zawodowo promującymi czytelnictwo i  biblioteki? Odpowiedzi na te i inne pytania poszukiwali uczniowie III LO, którzy 26 października br. odwiedzili ostrowską filię Książnicy Pedagogicznej. Spotkanie miało także na celu przełamanie stereotypów pracy bibliotekarza.  Pod pojęciem upowszechniania czytelnictwa kryje się bowiem cały wachlarz różnorodnych działań, m.in. spotkania z ciekawymi ludźmi, konkursy, projekty, obecność w mediach społecznościowych, pozyskiwanie sponsorów, promocja biblioteki podczas  uroczystości lokalnych, a nieraz także wsparcie psychologiczne dla czytelników.  Nowe zadania z kolei są bodźcem do nieustannego samodoskonalenia w tym zawodzie, uczestniczenia w szkoleniach i podnoszenia kwalifikacji.

Przedsięwzięcie było częścią szkolnych obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery i Miesiąca Bibliotek Szkolnych, a poprowadziły je panie – Dorota Oleszczuk, kierownik filii PBP KP, oraz Małgorzata Sibińska, bibliotekarz wspomnianej placówki. Paniom serdecznie dziękujemy za fachową wiedzę i miłą atmosferę podczas spotkania.  Z ramienia szkoły wizytę w Książnicy organizowały panie: Barbara Niemand, doradca zawodowy oraz Karolina Malchrzycka, nauczyciel bibliotekarz.