„Chłopi” odczarowani

8 grudnia w III Liceum Ogólnokształcącym odbyły się nie tylko Igrzyska Wiedzy i Umiejętności organizowane już od wielu lat. Uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich mieli możliwość obejrzenia nowej wersji Chłopów na podstawie powieści Władysława Stanisława Reymonta, za którą autor otrzymał Literacką Nagrodę Nobla. Nie bezpodstawnie. Poza tym, że ta epopeja chłopska jest fenomenalną powieścią i lekturą szkolną, to jest też doskonałym studium ludzkich emocji. Nowa filmowa wersja Chłopów jest niesłychana nie tylko dlatego, że autorzy wykonali ją w wersji rysunkowej (wykorzystując postacie aktorów), ale także dlatego, że skupili się na przeżyciach głównych bohaterów – Jagny i Antka – no właśnie: to oni wysuwają się na czoło. Poza tym, jak powiedziała jedna z polonistek – odczarowali nieprzyjemnego, upartego i nieznośnego Macieja Borynę, który mimo nienawiści do syna, zachował jednak swoje ojcowskie uczucia.

Z seansu najbardziej zadowoleni byli uczniowie klas trzecich, którzy tyle co skończyli omawianie na lekcjach tej obowiązkowej lektury.

Wielkie kinowe zamieszanie koordynowała pani Maria Libera.